Dobrý den, mám 5 letého syna, kterého již rok trápí tzv. "psychogenní zácpa". S přechodem z plen na

3 Počet odpovědí:
Dobrý den, mám 5 letého syna, kterého již rok trápí tzv. "psychogenní zácpa". S přechodem z plen na nočník měl sice problém, ale pak se nám jej podařilo překonat. Do školky začal chodit už ve 2 letech. Po školkové stravě začal trpět běžnou zácpou, která pak po přemístění do jiného předškolního zařízení odezněla a místo ní se objevila zácpa psychická. Syn dokáže zadržovat stolici i více než týden, nepomáhají domluvy, odměny, nic, zkrátka to nejde po dobrém ani po zlém. Pravidelně navštěvujeme gastroenterologickou poradnu, ale tam, vyjma projímadla, jsme jinou radu nedostali. Jedna paní psycholožka nám řekla, že v krajním případě je možné dítě bez matky umístit do nemocnice a tam jej samotné učit vyprazdňovat, s čímž absolutně nesouhlasím. Poradíte prosím. Děkuji Lucie
Dobrý den,
už několikrát ve své praxi jsem se s tímto problémem setkala( i velmi vážným průběhem - dítě docházelo 1x týdně na klistýr) . Je potřeba s dítětem pracovat psychoterapeutický, také je nutné pracovat s celou rodinou a změnit určité návyky a přístupy. Porozhlídněte se po nějaké psychoterapeutické ordinaci, dětský psychoterapeut, rodinný psychoterapeut. Jde to řešit :-)

Odpověď – online konzultace

Potřebujete-li odbornou radu, rezervujte si online konzultaci. Specialista Vám dobře poradí i na dálku.

Zobrazit profily specialistů Jak to funguje?
Dobrý den, psychogenní zácpa je u předškolních dětí opravdu častý problém a jeho odstranění vyžaduje především trpělivost, čas a důslednost. Pomáhá rozhodnutí k pravidelnému režimu u dítěte. Prioritou je snídaně s dostatkem vlákniny a tekutin a přiměřeně času na její snědení v klidu a bez spěchu, pohyb a pravidelné ranní vysazování na záchod. Důležitá je také správná technika sezení na záchodě. V praxi s dětmi s těmito obtížemi se mi osvědčilo, že když se rodina do boje proti zácpě pustí, vyplatí se zpočátku doplnit režimová opatření ve spolupráci s pediatrem o Laktulosu. Dítě by nemělo prožívat stres, který je primárně většinou spouštěčem psychogenní zácpy a důležitou součástí terapie je pozitivní motivace (třeba odměna ve formě nálepek do kalendáře za každý úspěšný den ). Hlavní je postupovat v klidu, když se nedaří, dítě netrestat. Aktuálně je na trhu knížka, která se problematice věnuje a je moc hezky zpracovaná a srozumitelná i pro děti předškolního věku. Jmenuje se Honzík a zlobivé hovínko. Přeji hodně energie a ať vás zácpa už dlouho netrápí.
Milá maminko, paní Lucie: většina rad Vám nejspíše příliš nepomůže, je zapotřebí se synem a rodiči odborně konzultačně a terapeuticky pracovat. Je-li to pro vás schůdné, vyhledejte přímou odbornou pomoc. Jendou z možností je, přirozeně, obrátit se i na mě. Věřím, že najdeme klíč k řešení.

Stále hledáte odpověď. Položte další dotaz

  • Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • Otázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.
  • Ze zdravotních důvodů nebudou zveřejněna žádná množství ani dávky léků.

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.


Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.
Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.