Dobrý den, je mi 25 let a ačkoliv jsem dle mého velmi ambiciózní, za posledních 10 let jsem dosáhl pouze jednoho cíle a to byla maturita. Mám problém vytrvat, nedodelal jsem dvě školy, velmi často střídám práce. Mám problém fungovat 5 dní v kuse a pak vznikají problémy a je pro mě pohodlnější jít do jiné práce, než čelit následkům. Ve škole jsem měl pravidelně nejvyšší absenci. Už 2 roky dělám řidičský průkaz. Uvědomuji si, že to je špatně, ale nejsem schopný s tím něco udělat. Je to normální? Děkuji za odpověď, Petr
Dobrý den, Petře,
přemýšlení nad Vaším dotazem mě vedlo dvěma směry. Napřed mě napadlo, zda nejsou Vaše ambice/cíle vyšší než Vaše předpoklady. Pokud ale děláte již 2 roky řidičský průkaz a není jiný vážný důvod, proč byste to neměl zvládnout (nějaké tělesné obtíže, nedostatek rozumových schopností či třeba vážná porucha pozornosti), zřejmě se spíše potýkáte s duševní obtíží, kterou můžeme pojmenovat jako nedostatek zdrojů pro zvládání běžného života. Chodit 5 dní do práce nebo vystudovat VŠ určitě vyžaduje větší či menší psychické úsilí, v tomto smyslu tedy mohu na Vaši otázku odpovědět: "Ne, není to normální." Ale hádám, že to sám tušíte a ptáte se spíše na to, jak se svými potížemi pracovat.
Lidé, kteří mají obdobné potíže jako Vy, se zpravidla léčí v dlouhodobé psychoterapii. Doporučuju tedy i Vám objednat se k psychologovi/psychoterapeutovi dle své preference.
Přeji Vám hodně zdaru!

Při čtení Vašeho dotazu jsem si říkala, že tedy máte trápení... Pevně věřím, že to postupem času dokážete změnit. I já si myslím, že se pro to hodí terapie.
Moc držím palce.
Dobrý den Petře, nemá smysl řešit otázku zda jste normální či nikoliv. Důležitější je otázka, zda Vám Váš život vyhovuje. A jelikož jste položil dotaz je zřejmé, že nikoliv. Mnoho mých klientů si pletou prostředek a cíl a žije život, který je neuspokojuje, protože si přejí zástupné “věci”. Jednoduše řečeno, jejich přání nevychází z nich, ale od někoho jiného. Chtějí na někoho udělat dojem, někomu se zavděčit ... Pokud děláte dva roky řidičák, pak mne napadá co Vám v tom brání a co jiného důležitějšího jste místo toho dělal? Jak psali mí kolegové, je potřeba Vaší situaci řešit s odborníkem. Přeji mnoho sil a motivace ke změně.
Lucian Kantor