Dobrý den, je mi 19 let a přibližně od 12ti let trpím pravděpodobně depresí. Nevím zda se jedná skutečně o depresi nebo možná jen dělám něco špatně a nějak podvědomě v sobě vyvolávám všechny ty negativní emoce. Asi ve 14ti letech se k tomu přidalo i sebepoškozování se kterým bojuji úspěšněji, ale myslím, že jsem se na tom stala závislá. A v neposlední řadě se přidali i sebevražedné myšlenky, které se neustále stupňují. Na u myslím minimálně jendou denně. Chci si najít pomoc, ale nevím, jestli jít nejdřív k psychologovi, nebo rovnou psychiatrovi a nebo na terapii? Navíc jsem student a léčení si budu hradit sama, takže potřebuji nějakou finančně dostupnou variantu. Předem děkuji za odpověď.
Mgr. Klára Gajdušková, MA
Mgr. Klára Gajdušková, MA
Psycholog, Psychoterapeut
Praha
Dobrý den, vážená slečno,
určitě je ve Vaší situaci dobrý nápad najít co nejdříve odbornou pomoc. Z toho, co popisujete, si dovoluji dovodit, že by Vám zřejmě nejvíce pomohla medikace - antidepresiva (ty podle své úvahy předepíše buď praktický lékař nebo psychiatr) a psychoterapie. Na trhu lze najít i klinické psychology, kteří mají smlouvy s pojišťovnami, takže byste nemusela platit nic. Mívají ale delší objednací lhůty. Na Vašem místě bych asi začala návštěvou u praktického lékaře a poradila se s ním o dalším postupu včetně zmínené medikace.
Přeji hodně sil a držím Vám palce.
Srdečně
Klára Gajdušková

Mgr. Markéta Jarolímková
Mgr. Markéta Jarolímková
Psycholog, Psychoterapeut
Praha
Dobrý den,
určitě také doporučuji si co nejdříve zajistit psychiatrickou i psychoterapeutickou pomoc.
Ještě bych chtěla dodat, že bych doporučovala (pokud někdo takový už není) najít v okolí někoho, kdo by o Vašich stavech věděl a na koho byste se mohla obrátit, kdyby bylo nejhůř. Kdybyste se cítila ohrožená na životě, je na místě volat 155 a nechat si pomoc rychlým zásahem. Vhledem k tomu, že ještě studujete, můžete využít i bezplatné volání na Linku bezpečí ve chvíli, kdy byste potřebovala např.podporu a nikdo nebyl nablízku.
Hodně zdaru, Markéta Jarolímková

Stále hledáte odpověď. Zeptejte se na další otázku

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.

  • Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • tázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.

Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.
Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.