Dobrý den, je mi 19 let a přibližně od 12ti let trpím pravděpodobně depresí. Nevím zda se jedná skut

2 Počet odpovědí:
Dobrý den, je mi 19 let a přibližně od 12ti let trpím pravděpodobně depresí. Nevím zda se jedná skutečně o depresi nebo možná jen dělám něco špatně a nějak podvědomě v sobě vyvolávám všechny ty negativní emoce. Asi ve 14ti letech se k tomu přidalo i sebepoškozování se kterým bojuji úspěšněji, ale myslím, že jsem se na tom stala závislá. A v neposlední řadě se přidali i sebevražedné myšlenky, které se neustále stupňují. Na u myslím minimálně jendou denně. Chci si najít pomoc, ale nevím, jestli jít nejdřív k psychologovi, nebo rovnou psychiatrovi a nebo na terapii? Navíc jsem student a léčení si budu hradit sama, takže potřebuji nějakou finančně dostupnou variantu. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, vážená slečno,
určitě je ve Vaší situaci dobrý nápad najít co nejdříve odbornou pomoc. Z toho, co popisujete, si dovoluji dovodit, že by Vám zřejmě nejvíce pomohla medikace - antidepresiva (ty podle své úvahy předepíše buď praktický lékař nebo psychiatr) a psychoterapie. Na trhu lze najít i klinické psychology, kteří mají smlouvy s pojišťovnami, takže byste nemusela platit nic. Mívají ale delší objednací lhůty. Na Vašem místě bych asi začala návštěvou u praktického lékaře a poradila se s ním o dalším postupu včetně zmínené medikace.
Přeji hodně sil a držím Vám palce.
Srdečně
Klára Gajdušková