Dobry den,dcera 5 let se boji chodit sama na wc,spat sama a tento tyden mi rekla ze vidi nejake osklive “duchy” kteri na ni pri spanku sahaji (spi v pulce manzelske postele) a na kraji na ni dosahnou,chteji ji vzbudit,ale nechce.bydli pod posteli,uz pry u nich i byla a chteli si ji nechat,chodi za ni kdyz je sama,boji se jich ale oni pry ji rekli at se neboji,mluvi spolu nejakymi zvuky.a chtela by aby ji nechali byt.nildy nic nerikala ale asi to vysvetluje jeji strach byt sama,nevim jestli to mam nejak resit,nebo jen nejak zatim pozorovat,jestli se tohle da resit u vas nebo je to spis na psychiatra...diky za radu a pomoc

moc oceňuji Vaši vnímavost o 5letou dcerku - ano, starosti, o kterých píšete, jsou na návštěvu psychologa či psychoterapeuta a obvykle je možné úspěšně pracovat na tom, aby dcerka už takový strach neměla.

Přeji brzy pohodové dny i krásné sladké noci, Vám i dcerce,

Stanislava Ševčíková

v tomhle věku by nemělo jít o nic neobvyklého. Určitě bude dobré dceru podpořit. Nejde o to "uznat" ten její smyšlený svět, ale určitě není na místě jej negovat a popírat. V míře přiměřené důležitosti pro ditě si o tom povídat a hledat cesty, jak na ty duchy. Třeba můj mladší syn došel na to, že by mu pomohlo, kdyby jeho starší bráška před spaním duchy vyhnal křikem. Tři večery jsme procházeli takovým rituálem a bylo hotovo. Podotýkám, že se jednalo o něco, co vzešlo od dítět samého a proto to taky fungovalo.
Jsem zastáncem minimalistických řešení a postupování po kručcích. Zatím bych to ještě neviděl na psychiatra.
Dobrý den, myslím, že by bylo dobré vše probrat v rámci individuální konzultace. V tomto věku není u dětí neobvyklá velká fantazie nebo také tzv.magické myšlení. Pokud byste měla zájem o sezení, kontaktujte mne na: lukovasittova@icloud.com.
Přeji pěkný den.

G. Luková Sittová