Dobrý den. Chtěla bych poradit co tím muj otec se doma ponižuje a ve škole když dostanu špatnou znamku tak mě ještě deptá tak jak se mam zlepšit i když si tata něuvědomuje co tim dělá a co je jestě horší už nemam vubec chut k jídlu a pořad se mě chce zvracet já vím že bych se měla zajít za odborníkem ale bojim se co když se to dozví otec a bude doma hustá atmosféra Děkuji
Dobrý den. Děkuji za dotaz. Myslím si, že v tomto případě by bylo vhodné, s využitím dalších členů rodiny, dát otci nejen zpětnou vazbu na to, co jeho chování způsobuje, ale také ho požádat např. o konkrétní podporu a pomoc při zvládání vaší školy. Bohužel jsem z vašeho dotazu nevyrozuměl, jaký stupeň školy studujete. Dnes na většině škol již působí školní psychologové a možná ho máte i na své škole. Pokud ano, doporučil bych vám se na něj obrátit co nejdříve, nebo vyhledat jiného odborníka, což bez souhlasu rodičů (pokud nejste plnoletá) asi nepůjde. Psycholog vám může pomoci nejen v tom, jak zvládat lépe situaci doma, ale může vám pomoci nalézt i efektivnější systém učení, apod.

Dobrý den, jak jsem tak četla, opravdu by byla dobrá konzultace s psychologem, nejlépe i s otcem, abyste si situaci vyjasnili před někým třetím a v bezpečném prostředí.... případně se nestydte obrátit na nějakou linku bezpečí, kam můžete volat anonymně....
Dobrý den. Váš problém je velmi široký. Z Vašeho popisu je patrné, že váš otec má vysoké nároky na to, jak se má jeho potomek chovat a co má zvládnout.... může jít o extrémní zátěž pro vás, která znamená velký stres a obavy ze selhání a nedostatečnosti. Někdy je taková situace posuzována jako týrání, byť psychické. Vaše zdravotní problémy napovídají, že je potřeba domluvit se s odborníkem na možnostech přístupu. Pokud jste plnoletá, můžete odborníka oslovit sama, aniž by se váš otec něco dozvěděl. Nebo pokud máte v rodině někoho, komu lze věřit (matka, sourozenec, teta atp.), můžete se nejdřív svěřit jemu. Pokud nejste plnoletá, doporučuji v krizi volat zařízení krizové péče, což nabízí např. Krizová linka - Linka bezpečí, nebo Dětská krizová linka - telefonní čísla jsou dostupná ve školách nebo na internetu. Případně lze oslovit školního psychologa či výchovného poradce ve škole, který Vás může nasměrovat na vhodnou službu. Pokud bydlíte v Praze nebo jejím okolí, můžete mi zavolat, pomohu i přes telefon. Držím palce.

moc oceňuji, že si dovedete již v takto mladém věku hledat pomoc pro svoje trápení. Nevím, co všechno jste bezpečně zkusila, aby se táta dozvěděl, jak Vás jeho požadavky stresují, ale určitě je dobré se na někoho obrátit, jak v rodině (máma, sestra, teta, babička), tak i na třídní učitelku, školního psychologa nebo linku důvěry (nesmíme zde uvádět webové stránky, stačí zadat heslo "linky důvěry" do vyhledávače a vyjede Vám seznam všech linek důvěry). Pokud máte potíže s jídlem, můžete se také obrátit na organizaci Anabell.

Držím moc palce, aby již brzy byly každodenní životní události naplněné radostným očekáváním a pohodou.

Stanislava Ševčíková