Dobry den, chtel bych se zeptat za jak dlouho bych mohl realne chodit na rehab (rozhybavat) kotnik po zlomenine typu C (Maisonneuveove zlomenine)? Bylo to reseno cestou bez operace, 6 tydnu sadra. Prvni ortoped mi rekl, ze mam cvicit a tyden po sundani sadry uz vicemene prestat pouzivat berle. Druhy se zdesil proc nebyla operace a ze na rehab mam na minimalne 3 tydny zapomenout (opet od sundani sadry), kvuli riziku rozjizdeni vidlice lytkove a holeni kosti. Proto bych se rad zeptal na dalsi nazor. Dekuji za odpoved.

Fyzioterapeut
101 názor

Dobry den, jestli se jinemu ortopedovi rozhybavani nezdalo, je mozne, ze kosti nesrostly idealne. Protoze pokud je vse srostle, jak ma, melo by jit nohu normalne rozhybavat a postupne zatezovat, pripadne prechodne jeste tejpovat podle potreby. Ale zalezi na posouzeni stavu. Cas rehabilitace je individualni, to se opravdu neda jednoznacne stanovit.


Fyzioterapeut
27 názor
Praha

Dobrý den, ideální je začít kotník pomalu rozcvičovat ihned po sundání sádry. Včasným cvičením podporujete hojení zlomeniny. A kotník dle reakcí při pohybovém vyšetření a cvičení sám říká kolik zátěže je pro něj aktuálně optimální. (Kotník samozřejmě nemluví, ale dle jeho reakcí vím, jaká zátěž je pro něj aktuálně ta optimální :-). S pozdravem, Jitka Šerclová


Fyzioterapeut
7 názor
Krnov

Dobrý den, rozhodnutí stran konzervativní léčby nebo operace na vyloženě na ortopedovi/chirurgovi. Záleží na tom, zda a do jaké míry je zlomenina dislokovaná,... Je ale pravda, že většina zlomenin tohoto typu se řeší operačně, mj. i kvůli rekonstrukci syndesmózy. Po 6týdenní fixaci v sádře by zlomenina mohla být zhojená, rozhoduje kontrolní snímek po sundání sádry, zda je vytvořen dostatečný svalek. Vždy je pro následnou rehabilitaci rozhodující verdikt ortopeda, nejlépe toho, kdo operaci prováděl. Teoreticky je ve většině případů vhodné začít se cvičením hlezna co nejdříve po odstranění fixace. Způsob a míra zatěžování postižené dolní končetiny rovněž dle ortopeda, jinak také v závislosti na bolesti, otoku po zátěži apod. Kromě toho již před sundáním sádry je možné hojení zlomeniny podpořit např. pomocí magnetoterapie přes sádru (pokud nejsou kontraindikace této léčby). S pozdravem rehabilitační lékař MUDr. Petr Gloza

Stále hledáte odpověď. Položte další dotaz

Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.