Dobrý den, bývám často nemocná, za poslední rok jsem měla 6x antibiotika a nedaří se mi najít původc

5 Počet odpovědí:
Dobrý den, bývám často nemocná, za poslední rok jsem měla 6x antibiotika a nedaří se mi najít původce mé slabé imunity. Nekouřím, alkohol piju velmi zřídka, snažím se neprochladnout a dávat na sebe pozor, ale stejně to nezabírá. Je mi 19 let, studuji gymnázium, jsem v maturitním ročníku a popravdě jsem neustále ve stresu. Jsem puntičkářka a perfekcionistka, takže mě každý, byť sebemenší neúspěch ve škole štve a vyčítám si to. Zároveň mám strach z maturity a přijímaček na medicínu, opravdu bych se tam chtěla dostat. Chtěla bych se zeptat, kde by mohla být příčina mých zdravotních problémů? Myslíte si, že by bylo vhodné vyhledat psychologa? Popřípadě, nemáte nějaké rady a tipy jak se nestresovat a předcházet nemocem?
Dobrý den,
z Vaší odpovědi vnímám, že se dovedete zamyslet nad svým prožíváním a potížemi, které spolu mohou souviset. A podstatě již i sama naznačujete odpověď. Na základě toho, co jste napsala, to totiž vypadá, že na Vaše častá onemocnění opravdu může mít vliv perfekcionistické nastavení, které pro Váš organismus jistě představuje značnou zátěž a tak není divu, že si čas od času potřebuje "odpočinout", například tak, že onemocníte a ulehnete. Souvislost prožívaného stresu s funkcí imunitního systému byla v medicíně již před desítkami let prokázána. Má rada tedy zní: Pokud jste byla lékařsky vyšetřena, a nebyla nalezena nějaká tělesná příčina Vašich obtíží, není důvod odkládat objednaní k psychologovi/psychoterapeutovi, se kterým se můžete zamýšlet například nad tím, proč se potřebujete ve svém životě tak zatěžovat a hledat jiné cesty, jak se cítit dobře, než jenom pomocí podáváních perfektních výkonů. Pokud se rozhodnete pro psychoterapii, přeji Vám na této ne vždy snadné cestě hodně zdaru!