Dobrý den, bývám často nemocná, za poslední rok jsem měla 6x antibiotika a nedaří se mi najít původce mé slabé imunity. Nekouřím, alkohol piju velmi zřídka, snažím se neprochladnout a dávat na sebe pozor, ale stejně to nezabírá. Je mi 19 let, studuji gymnázium, jsem v maturitním ročníku a popravdě jsem neustále ve stresu. Jsem puntičkářka a perfekcionistka, takže mě každý, byť sebemenší neúspěch ve škole štve a vyčítám si to. Zároveň mám strach z maturity a přijímaček na medicínu, opravdu bych se tam chtěla dostat. Chtěla bych se zeptat, kde by mohla být příčina mých zdravotních problémů? Myslíte si, že by bylo vhodné vyhledat psychologa? Popřípadě, nemáte nějaké rady a tipy jak se nestresovat a předcházet nemocem?
Mgr. Pavel Szotkowski
Mgr. Pavel Szotkowski
Psycholog, Psychoterapeut
Brno
Dobrý den,
z Vaší odpovědi vnímám, že se dovedete zamyslet nad svým prožíváním a potížemi, které spolu mohou souviset. A podstatě již i sama naznačujete odpověď. Na základě toho, co jste napsala, to totiž vypadá, že na Vaše častá onemocnění opravdu může mít vliv perfekcionistické nastavení, které pro Váš organismus jistě představuje značnou zátěž a tak není divu, že si čas od času potřebuje "odpočinout", například tak, že onemocníte a ulehnete. Souvislost prožívaného stresu s funkcí imunitního systému byla v medicíně již před desítkami let prokázána. Má rada tedy zní: Pokud jste byla lékařsky vyšetřena, a nebyla nalezena nějaká tělesná příčina Vašich obtíží, není důvod odkládat objednaní k psychologovi/psychoterapeutovi, se kterým se můžete zamýšlet například nad tím, proč se potřebujete ve svém životě tak zatěžovat a hledat jiné cesty, jak se cítit dobře, než jenom pomocí podáváních perfektních výkonů. Pokud se rozhodnete pro psychoterapii, přeji Vám na této ne vždy snadné cestě hodně zdaru!

 Michaela Szabó
Michaela Szabó
Psycholog, Psychoterapeut
Plzeň
Dobrý den, děkuji za dotaz, na své otázky si sama zdárně odpovídáte, skutečně za častou nemocností může být Váš postoj k sobě samé, ke svému výkonu. Obecné rady nejsou, ráda Vám doporučuji psychoterapii a práci na sobě, kde byste mohla najít mnoho odpovědí na své otázky, zamýšlet se nad pohnutkami, silami a pocity, které Vás ženou chovat se, tak jak se chováte, kde byste mohla najít pro sebe cestu, jak byste mohla být spokojená a bez častých nemocí. S pozdravem M. Sz.

Mgr. Veronika Pešková
Mgr. Veronika Pešková
Psycholog, Dětský psycholog, Psychoterapeut
Jívová
Dobrý den, nemoc vždy vychází z psychyckého nastavení člověka. Píšete, že máte hodně strachů, jste puntičkář. Puntičkářství vychází z nevíry v sebe. U vás by bylo potřeba zapracovat na tom, naučit se si věřit. Víra v sebe vám změní i pohled na strachy, protože práce ze strachy bez víry v sebe není moc účinná. Každá nemoc je jen odrazem vaši energie v těle, jelikož se však nezmiňujete jakou nemoc máte, je těžké vám více takto poradit. Krásný den.

Mgr. Gabriela Dymešová
Mgr. Gabriela Dymešová
Psycholog, Psychoterapeut
Praha
Dobrý den, to, co popisujete, myslím, zažívá poměrně hodně lidí, zejména dívek, ve Vašem věku. Z části se jedná určitě o tlak společnosti a možná okolí na dobrý podaný výkon, který následně tzv. zvnitřňujete a již "sama na sebe tlačíte". DDomnívám se, že by bylo skvělé si s někým popovídat o Vašich skutečných přáních, snech a potřebách, motivacích dobře studovat. Možná tomu všemu potřebujete najít a dát smysl. S tímto Vám určitě pomůže kterýkoli psychoterapeut rád. Jenom je potřeba Vaše pocity paniky a úzkosti řešit včas. Ozvěte se prosím mně nebo komunkoliv, koho vyhodnotíte jako adekvátního. Přeji mnoho štěstí, Gábina Dymešová

Mgr. Erika Benická
Mgr. Erika Benická
Psycholog, Psychoterapeut
Praha
Čtu vaše řádky a usmívám se, protože přesně tak mi popisují své problémy studenti (maturanti i vysokoškoláci) který ke mně právě chodí do psychoterapie, nebo jí už úspěšně ukončili. Působí to na mně, že jste pro zlepšení stavu věcí udělala vše, co jste mohla a dokázala, ale nevedlo to k očekávané představě. Proto vám doporučuji obrátit se na odborníka, který vám pomůže při úspěšném řešení. Můžete mi zavolat, nebo se přímo objednejte. Přeji hezký den.

Stále hledáte odpověď. Zeptejte se na další otázku

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.

  • Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • tázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.

Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.
Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.