Deprese, halucinace

jmenuji se Anežka a má nejlepší kamarádka (14) trpí depresemi a má navíc diagnostikovanou i obsedantně kompulzivní poruchu a spánkové poruchy. Momentálně je ve fázi, kdy má depresi, navíc sklony k sebepoškozování a řekla mi, že má i halucinace. Vím, že je silná, jelikož se se svými depresemi dřív vyrovnala sama, což je podle mě skutečně těžké v její situaci. Chodila na terapie vždy tam, ale byla se svojí matkou a proto jí vlastně téměř nic neřekla a terapie proto neměla smysl. Vím, že je odborná pomoc důležitá, proto jsem jí donutila zapsat se na terapie k psychiatrovi. Bohužel asi příliš nevěří v to, že by jí mohla terapie, případně i antidepresiva pomoci a osobní přesvědčení je pro léčbu to nejdůležitější. Tímto jsem Vás chtěla uvést do situace, ale můj dotaz směřuje k něčemu jinému. Jak se mám chovat, když mi řekne, že měla halucinace, že má strach. Jak reagovat, když mi řekne, že se pořezala? Vím, že je chybou přistupovat na bludy, jako kdyby existovali, ale i ona sama ví, že jsou to bludy a přesto je má. Její halucinace jsou prý smyslové jen v noci, kdy něco slyší nebo vidí, ale přes den je to halucinace pocitová, kdy jenom cítí, že něco je a má strach ze všeho. A jak jí mám přesvědčit, aby dala terapii šanci?

Děkuji Vám za jakoukoli odpověď

A.
Milá Anežko, je sympatický Tvůj zájem pomoci kamarádce. ta skutečně potřebuje odbornou pomoc, nejspíše psychoterapeutickou. Se souhlasem jejích rodičů, jenž je k tomu předpokladem. Je možné, že bude zapotřebí i podporu psychiatrickou. Kamarádku každopádně podněcujte k tomu, aby se svými problémy dokázala a chtěla podělit s odborníkem.

Zdravím Anežko,
děkuji za dotaz a důvěru, se kterou se na mě obracíš. Nejprve bych chtěla ocenit Tvoji starost o kamarádku a zodpovědný přístup k celé situaci. Věřím, že je velmi těžké, mít takovéto obavy o blízkého člověka. A jak sama píšeš, na takovéto psychické problémy, které má Tvá kamarádka, je opravdu velmi důležitá odborná pomoc! Dokonce si dovolím tvrdit, že je zde psychiatrická péče nevyhnutelná a nutná! Zároveň však chápu, že pokud má kamarádka již špatné zkušenosti s psychiatrickou péčí, bude náročné ji v něčem takovém podporovat. Naději bych však neztrácela! Pokud jsi stále s kamarádkou v kontaktu, zkus jí doporučit Linku bezpečí. Je to krizová telefonická linka pro děti a dospívající, které se dostaly do jakýchkoliv obtíží. Tato linka je zcela anonymní, funguje 24h denně a je zdarma - číslo i ostatní info najdeš na jejich webových stránkách. Kamarádka by si tu o svých starostech mohla popovídat, jak dlouho by potřebovala s odborníky a navíc by u toho nemusela být její máma. Ti by jí pak mohli v případě potřeby nasměrovat dále a pomoci s jejími starostmi. (Pokud by se jí nechtělo s někým mluvit, je možné využít i chat.)

Ještě jednou bych chtěla ocenit tvůj vstřícný přístup a zájem o kamarádku. Držím palce, aby se Tobě i jí co nejdříve ulevilo.

S pozdravem,
K. Matalová