Cysta v mozku

1 Počet odpovědí:
Vážený pane doktore,
mám dotaz ohledně maminky.Je jí 68 let.Posledním rokem pozorujeme výrazné problémy s krátkodobou pamětí,dezorientaci ve známých místech,žádné bolesti..Maminka měla počas svého života sklon k depresivním náladám(nikdy nevyhledala lěkařskou pomoc).To s nástupem popsaných změn vymizelo a jakoby měla trochu jinou,radostnější osobnost .Maminka si to buď neuvědomuje ,nebo si to tak myslíme. Žije na Slovensku.
Na návrh neuroložky byla 4.1. na ¨cituji¨ :MR mozgu-posúd. patomorfolog.zkien,vyl-hl. isch,zmeny,org.procesd.
Výsledek vyšetření MR v oblasti hlavy-závěr: Lézie nešpecifickej demyelinizácie BH paraventrikulárne bilat. na podklade angispathie.Vľavo v maxilárnej dutine prítomná pologuľovitá cystická lézia veľkosti 20 mm.
Neuroložka na základě výsledku doporučila vitamíny a psychologické vyšetření.Rádi bychom se zeptali na Váš názor,jestli problémy které jsem na začátku popsala mužou mít souvislost s cystou,nebo ne.Taky jak by jste v jejím případě dál postupoval,neboco by jste nám doporučil.
Moc děkujeme a budeme čekat na Vaši odpověď.
S pozdravem
Dobrý den, cysta je v oblasti vedlejší nosní dutiny,s s mozkem vůbec nesouvisí. Změny v bílé hmotě kolem komor jsou cévního původu. Obtíže maminky vypadají na počínající kognitivní poruchu (demenci), může být cévního původu nebo M. Alzheimer. Nelze vyloučit vliv deprese, ale spíše méně pravděpodobně. Psycholog posoudí úroveň paměti a podobně a měl by zjistit i podíl deprese. Podle nálezu lze zvážit specifickou léčbu. Preventivně též vyšetřit sonograficky tepny, které přivádí krev do mozku (zda nejsou zúžené) a EKG k vyloučení fibrilace síní - vše pro uvedené cévní změny (spíše drobné cévy-popsaná angiopatie). Popřípadě přidat do léčby preventivně aspirin. Omlouvám se za pozdní odpověď, neboť mail připojený k profilu moc nečtu. S pozdravem, T.Nežádal