Co s agresivním synem?

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,
mám problémy se synem, kterému budou v prosinci 4 roky. Nikdy s ním nebyl problém, ale poslední dobou je velice agresivní - děti ve školce mlátí ( s kolektivem nikdy neměl problém, od roka chodil do jestliček a všechno v pořádku), strká do mě, vrčí a bezdůvodně se uráží. Nic na něj neplatí. Výhružky, domluvy ani přes zadek. vždy slíbí, že už to nebude dělat a za hodinu to udělá znova. Má vyloženě zkratové chování. Poradíte čím to může být? Případně je to vyloženě na vyhledání doktora? Syn partnera, kterému je 5 let je na tomto synovém chování doslova bit, můj syn do něj začne z ničeho nic bouchat nebo po něm házet hračky. Nejde "tomu dát proto čas." předem děkuji za radu! T.
Dobrý den,

jelikož nemohu analyzovat širší kontext, ve kterém se agresivní chování objevilo, vyjádřím se obecněji. Nejprve je nutné odlišit nevyhnutelný prožitek zlosti dítěte od jeho nepřijatelného agresivního chování. Děti potřebují mít možnost vyjádřit zlost a naučit se alternativu agresivního chování. Výhrůžky a fyzické tresty nepomáhají proto, že zlost stupňují tím, že se v psychice dítěte tento prožitek spojí s očekáváním odmítnutí nebo ohrožení. Děti, které mají problém se zvládáním zlosti, bývají pro své agresivní projevy častěji odmítány a trestány oproti ostatním dětem. Velmi dobře si to uvědomují a cítí se pak méně milovány a přijímány, což jejich zlost dále stupňuje, protože získává další zdroje (např. závist, žárlivost).

Mám zkušenost, že dětem, které mají problémy se zvládáním zlosti, pomáhá vedení pevného, důrazného a zároveň přijímajícího dospělého. Tyto děti potřebují dostat jasnou informaci, že je v pořádku, že mají zlost, dát jim možnost se bezpečně vyvztekat, ale zároveň důrazným hlasem sdělit, že přitom ale nesmí ubližovat druhým. Také potřebují od dospělého dostat do rukou nějaké lepší řešení. Záchvaty zlosti je vhodné izolovat jak fyzicky, tak intrapsychicky. Lze například dítěti říct, že vidíte, že má "vzteklou", a ať s ní jde např. do svého pokoje, či do vedlejší místnosti a až ho "vzteklá" přejde, že se může zase vrátit zpátky. Čím jednodušší a důraznější bude Vaše sdělení, tím lépe.

Když si tento postoj osvojí všichni dospělí v okolí Vašeho syna, mohlo by se chování syna brzy změnit. Pokud by obtíže přetrvávaly, je na místě podrobnější analýza ve spolupráci s dětským psychologem/terapeutem.

S pozdravem

Karel Flaška