Batole štípe a kouše

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, máme 22ti měsíčního chlapečka. Má hrozně rád děti a lidi kolem sebe, ale neumí se k nim chovat, nevím jak to říci lépe. Vždy nějaké dítě štípne nebo teď bohužel i kousne. Zatím ne nijak moc, ale co není, může být :/. Nedělá to jenom u dětí, ale i nám, hlavně mě, když chci, aby spal, tak mi doslova skáče po hlavě, dává pusinky a pak kousne nebo štípne. Nepomáhá po dobrým ani po zlým. Občas už hodně vylítnu a křičím nebo dostane na zadek, protože mi už přetečou nervy, mám po rukách několik modřin od zoubků. Táta když zakřičí, tak většinou poslechne nebo naopak jde zamnou a schválně mě štípne a kouká na něj.. Zatím pořád nemluví, je hodně, ale opravdu hodně aktivní. Teď se mu udělal i virový ekzémek po těle a nevím, jestli je to tím, ale kouše teď o hodně víc a když jsem mu začala oplácet třeba štípance, protože už opravdu zkouším všechno, tak teď mě štípne nebo kousne, já na něho křiknu, že to nesmí a on se začne štípat hodně sám do tvářiček, až je mi to líto a snažím se ho zastavit. Vím, že se snaží nějak projevit, něco mu vadí. Táta dělá na směny a jsou dny, kdy jsem od rána do noci s malým pořád sama a jelikož se snažím s ním chodit často ven a musím mezitím i uvařit a poklidit, tak když dojdeme domů, tak se mu už nemám čas věnovat jako venku a zlobí právě tím pádem jenom doma. Nevím, jak z toho ven. Nejraději bych ho poslala do školky, ale nevím, aby mu to neublížilo ještě víc. Nebo jestli je někde někdo, kdo by mi ho dokázal rozmluvit. Je to jinak mazel, dělá malá, dává pusinky, tulí se, takže je to všechno asi v jeho emocích, které neumí ovládat .. no prosím o jakoukoliv radu. Hanka
Dobrý den, určitě není dobré reagovat na jeho štípání tím, že mu to oplatíte.... neporozumí tomu, proč vy můžete a on ne... takto malé dítě většinou testuje hranice a vy mu je musíte laskavě, ale jasně nastavit.... mnohem vhodnější je chytit v takových chvílích třeba ty štípající ručičky a s vážným výrazem jasně říci, že to dělat nesmí, protože vás to bolí... a opakovat, když to zkusí znovu. Nenechte si to líbit, ale netrestejte ho za to fyzicky.... je možné, že si tím říká o pozornost a neví, jak jinak ji získat... proto je fajn mu ji více věnovat v těch situacích, kdy se chová dobře....
Taky je potřeba, abyste v tom byli s manželem jednotní a postupovali oba stejně, aby neměl potřebu testovat "slabšího" rodiče, který více povolí nebo si více nechá líbit.... Každopádně přeji hodně trpělivosti, tohle je většinou jenom krátkodobá záležitost...