Dbejte o své zdraví

Zobrazit profily specialistů Jak to funguje?

Dobrý den, na tento profil jsem se registroval z důvodu pandemie protože mám více času který bych mohl využít k vám a pomoct vám v této nelehké a velm...

• Vztahová krize
  • Sociální fobie

• fyzioterapeut

1 názor

Umístění: jiné místo Jiný

Skvělý přístup, velmi mi pomohl. Velká ochota a úspěšné rady. Mohu jen doporučit. Veškerou komunikaci jsme řešili přes zprávy. Děkuji ještě jednou.
Pane doktore Martine Nováku

MUDr. Martin Novák

Vážená paní Danielo Moravcová.
Děkuji za pozitivní názor a jsem rád, že jsem mohl pomoci.
Přeji krásný sluneční den.
Zdraví vás a zdraví přeje

4 odpovědí poskytnutých lékařem na otázky pacientů na ZnamyLekar.cz

• Dobrý den. Chci si zkusit nechat poradit ještě touhle cestou. Momentálně jsem v zahraničí, mám deprese asi půl roku. Před dvema měsíci to vygradovalo tak, že nejsem schopná chodit do práce a začala jsem užívat antidepresiva (citalopram 20mg/denně). Objednala jsem se k psychologovi, kde jsem byla dvakrát. Doktor říkal, že je to na 2-6 sezení. Potom prvním se mě hned ptal. co se změnilo a jestli mi je lépe. Problém je v tom, že se nic nezměnilo, naopak mi je ještě hůř, že by už mi mělo být lépe a není. Jsem bezradná, nevím jak si pomoct. Jen ležím, spím, jím, jsem smutná, nejsem schopná ničeho, na nic nemám náladu, nic mě netěší a pod. Prostě nechci žít. Přemýšlím často nad smrtí, jen to nemohu udělat svoji rodině. Nevím jak si pomoct, sama ani neznám příčinu, jsem prostě bezradná a k ničemu. :( Nevidím žádnou naději v tom, že mi bude zase někdy lépe. Nevěřím, že mi sebelepší doktor pomůže. Ikdyž bych moc chtěla. Myslíte, že se někdy vyléčím? Děkuji za odpověd.

Krásný den přeji.
    V depresi člověk častěji má beznadějné myšlenky a přesvědčení, že se tento stav nezmění - stejně, jako když je nám dobře, věříme, že nám bude dobře vždycky. Pokud je to Vaše první zkušenost s depresí, musíte věřit odborníkům, že to dřív nebo později přejde, i když to může trvat dlouho. Pokud jste něčím takovým už prošla, víte, že to přešlo, že se to časem zlepšilo. V depresi se tento stav zdá nekonečný, ale není. Za druhé je obvykle potřeba dělat věci, které přispívají k tomu, že se cítíte lépe, bez ohledu na to, jestli se Vám chce nebo ne. V depresi má člověk velký propad vůle, ztrátu radosti a potěšení a proto je těžké se přinutit k činnosti. Ale je to klíčové. Nemusíte se nutit k radosti. Ale většinou pomáhá přinutit se k činnosti - zejména k věcem, které jste dřív dělala pro radost. Hodně dobře může zabrat sport - třeba jít si zaběhat, přestože se Vám vůbec, ale vůbec nechce - nebo pokud to je pro Vás absolutně nepředstavitelné, jít aspoň na procházku, nebo aspoň na malou procházku. Můžete si zkusit udělat seznam činností, které byste mohla dělat, u každé si napsat číslem od 0-10, nakolik předpokládáte, že ta činnost bude náročná a druhým číslem, nakolik předpokládáte, že bude příjemná.

Držím palce k dobré náladě a k pozitivnímu myšlení:)
    Zdraví vás a zdraví přeje.

MUDr. Martin Novák

• Dobrý den, je mi 15 let a už dlouhou dobu mám tento problém, tím problémem je že mi připadá realita nepřípustná.
    Nedokážu žít v realitě, například v momentě kdy příjdu ze školy a jsem třeba jen chvilinku sama, přestávám žít, stále si něco/někoho představuji. Nedokážu žít sama ze sebou, když třeba sedím u počítače představuji si že sedí někdo vedle mě, nebo že jsem někdo úplně jiný.
    Stále mám pocit že život který žiji není reálný. Vůbec nevím co mám dělat a jak tento problém vyřešit, proto píšu o radu.

Dobrý den, nejspíše se jedná o depersonalizační a derealizační syndrom.

(depersonalizace = pocit, že jste duchem nepřítomná, že nejste skutečně
    zde, Vaše pocity se Vám zdají odpojené, cizí;

derealizace = pocity nereálnosti okolního světa, zdá se cizí, neživý, bezbarvý...).

Přeji odvahu a ať se Vám brzy uleví.
    Zdraví Vás a zdraví přeje.

MUDr.
    Martin Novák