Dobrý den, na tento profil jsem se registroval z důvodu pandemie protože mám více času který bych mohl využít k vám a pomoct vám v této nelehké a velm...

• fyzioterapeut

Skvělý přístup, velmi mi pomohl. Velká ochota a úspěšné rady. Mohu jen doporučit. Veškerou komunikaci jsme řešili přes zprávy. Děkuji ještě jednou.
Pane doktore Martine Nováku

MUDr. Martin Novák

Vážená paní Danielo Moravcová.
Děkuji za pozitivní názor a jsem rád, že jsem mohl pomoci.
Přeji krásný sluneční den.
Zdraví vás a zdraví přeje

3 odpovědí poskytnutých lékařem na otázky pacientů na ZnamyLekar.cz

Dobry den, co jsem si tak cetla na internetu, nejspise mam depresivni poruchu. Nevim jak douho to mam, minimalne 2 roky, ale vsimla jsem si toho az posledni rok, jde to znacne dolu a moje stavy jsou horsi. Nebavi me zit, je mi 24 let a predstava ze mam jeste celej zivot pred sebou me desi. Prisly dny, kdy jsem premyslela o tom, jakym zpusobem si vezmu zivot az to bude nejhorsi... pres den jsem v pohode a v noci je to nejhorsi a brecim a je tezky se uklidnit, nejhorsi je po takovych nocich rano. Nikdo o tom nevi, reci ze se mam sverit nekomu jsou k nicemu. Nikoho to nezajima nebo Vam na to nikdo nedokaze odpovedet ani pochopit to. Kolikrat jsem premyslela o odborne pomoci ale bojim se, ze treba prijdou pocity, ze jsem si vybrala spatneho psychologa a bude to horsi.

Dobrý den, též se připojuji s odpovědí paní kolegyně.
Taktéž mohu doporučit pár kolegů který by vám pomohli.
Pro případné dotazy se mi můžete ozvat do soukromé zprávy společně bychom vybrali tu správnou cestu.
Případně se ozvěte svému praktickému lékaři, můžete ze začátku začít tam.
Držím palce.
Zdraví vás a zdraví a pohodu do života přeje..

MUDr. Martin Novák

Dobrý den. Chci si zkusit nechat poradit ještě touhle cestou. Momentálně jsem v zahraničí, mám deprese asi půl roku. Před dvema měsíci to vygradovalo tak, že nejsem schopná chodit do práce a začala jsem užívat antidepresiva (citalopram 20mg/denně). Objednala jsem se k psychologovi, kde jsem byla dvakrát. Doktor říkal, že je to na 2-6 sezení. Potom prvním se mě hned ptal. co se změnilo a jestli mi je lépe. Problém je v tom, že se nic nezměnilo, naopak mi je ještě hůř, že by už mi mělo být lépe a není. Jsem bezradná, nevím jak si pomoct. Jen ležím, spím, jím, jsem smutná, nejsem schopná ničeho, na nic nemám náladu, nic mě netěší a pod. Prostě nechci žít. Přemýšlím často nad smrtí, jen to nemohu udělat svoji rodině. Nevím jak si pomoct, sama ani neznám příčinu, jsem prostě bezradná a k ničemu. :( Nevidím žádnou naději v tom, že mi bude zase někdy lépe. Nevěřím, že mi sebelepší doktor pomůže. Ikdyž bych moc chtěla. Myslíte, že se někdy vyléčím? Děkuji za odpověd.

Krásný den přeji.
V depresi člověk častěji má beznadějné myšlenky a přesvědčení, že se tento stav nezmění - stejně, jako když je nám dobře, věříme, že nám bude dobře vždycky. Pokud je to Vaše první zkušenost s depresí, musíte věřit odborníkům, že to dřív nebo později přejde, i když to může trvat dlouho. Pokud jste něčím takovým už prošla, víte, že to přešlo, že se to časem zlepšilo. V depresi se tento stav zdá nekonečný, ale není. Za druhé je obvykle potřeba dělat věci, které přispívají k tomu, že se cítíte lépe, bez ohledu na to, jestli se Vám chce nebo ne. V depresi má člověk velký propad vůle, ztrátu radosti a potěšení a proto je těžké se přinutit k činnosti. Ale je to klíčové. Nemusíte se nutit k radosti. Ale většinou pomáhá přinutit se k činnosti - zejména k věcem, které jste dřív dělala pro radost. Hodně dobře může zabrat sport - třeba jít si zaběhat, přestože se Vám vůbec, ale vůbec nechce - nebo pokud to je pro Vás absolutně nepředstavitelné, jít aspoň na procházku, nebo aspoň na malou procházku. Můžete si zkusit udělat seznam činností, které byste mohla dělat, u každé si napsat číslem od 0-10, nakolik předpokládáte, že ta činnost bude náročná a druhým číslem, nakolik předpokládáte, že bude příjemná.

Držím palce k dobré náladě a k pozitivnímu myšlení:)
Zdraví vás a zdraví přeje.