Staropramenná 3117/17, Praha
GynPorScan

• gynekologie a porodnictví

Věřím, že je paní doktorka profesionál a nemohu špatně hodnotit ani její zdravotní péči, ale i přesto jsem k ní přestala chodit po tom, jak se ke mně chovala, když jsem odmítala zaplatit poplatek. Abych řekla pravdu nešlo mi vůbec o peníze, ale spíš o princip. Díky lékařům v rodině mám představu kolik vydělá lékař v soukromé praxi a obohacovat se ještě na dalších poplatcích mi přijde víc než nemorální. Když jsem tedy odmítla poplatek zaplatit, paní doktorka si dala práci s tím, že mi udělala výčet toho co bude jinak: 1. budu čekat dokud nebude čekárna prázdná, pak mohu jít na řadu, 2. pokud budou potřeba nějaké odběry, tak ty mi v ordinaci dělat nebudou, ale budu si muset dojít do nemocnice na Karlák, 3. pokud budu potřebovat recept na antikoncepci tak si opět musím vysedět frontu, než budou ošetřeny všechny pacientky a výčet obsahoval asi pět dalších podobných nesmyslných a diskriminujících položek. Je tedy jasné, že už jsem se u paní doktorky neobjevila. Asi i k její radosti, protože neplatící pacienty opravdu nepotřebuje.

S paní doktorkou jsem měla přímou zkušenost během prvního těhotenství. Teprve změna lékaře z důvodu stěhování při druhém těhotenství mě nasměřovalo napsat hodnocení. Paní doktorka je profesionální, s výborným vybavením a hezky zařízenou ordinací. Nicméně během těhotenství mi přes to, že byla upozorněna, že mám kočky, odmítla udělat testy na toxoplazmózu a nerealizovala ani jiné testy, které bývají v těhotenství samozřejmostí. Na základě zpětně zjištěných informací jsem zjistila, že nejsou z pohledu paní doktorky pravděpodobně samozřejmostí testy, ani odborná péče v případě, že jí toto zasahuje do bodového a finančního systému. Úroveň péče jsem při prvním těhotenství nebyla objektivně schopna jako nezdravotník vyhodnotit. Teprve poté, co navštěvuji jinou ordinaci (nikoli krásnou a moderně vyhlížející a bez jakýchkoli poplatků - jiná v regionu nebyla) jsem zjistila, co je to opravdová péče a hlavně zájem o pacienta.

Odbornost hodnotit nemůžu, protože paní doktorka se odborné práci, za níž by měla jako lékař nést odpovědnost, vyhýbá. Při jakékoliv ne úplně standardní situaci vás pošle na vyšetření do nemocnice - a tam se pak hrozně diví, proč tam vlastně jste. Když jsem byla těhotná, v podstatě proti mé vůli mě o víc jak měsíc dříve předala do péče nemocniční ambulance. Možná tak pomohla sobě, ale mě rozhodně ne, protože kvůli problémům s křečovými žilami jsem musela na pravidelné prohlídky jezdit přeplněným autobusem a pak i 4! hodiny čekat (ačkoli objednaná na čas - to je nešvar motolské gynekologie), na problémy s žilami opravdu výborné, mívala jsem problém dojet zpátky. Její ambulanci jsem přitom měla asi 10 minut chůze od domu. Poplatek za péči za celý rok si však mile ráda ponechala a ještě se poptávala po novém. Onen poplatek 600,- za rok je vlastně za nic - paní doktorka zřejmě neví, že to, čím poplatek odůvodňuje, je všude jinde už standardem. Navíc - téměř vždycky si u ní počkáte, a to i přes objednání na čas (posledně to byla rovná hodina). Zato zástupce farmaceutické firmy čekat nemusí. "Bonusem" na závěr je sestra, která dokáže být dost nepříjemná. Suma sumárum, dívám se po jiném lékaři, snad brzo najdu.

MUDr. Ivana Kučerová

Pacientka M.K. docházela do mé ambulance před graviditou i po celou dobu gravidity. Nikdy nevyjádřila nespokojenost. V graviditě pro opakovaně zhoršující se obtíže byla odeslána do nemocničního zařízení (FN Motol), kde bylo vysloveno podezření na hlubokou žilní trombózu., což je onemocnění, které může ohrozit matku i plod na životě. I přesto, že se jednalo o vysoce rizikové těhotenství, byla předána do rizikové ambulance FN Motol měsíc před termínem porodu, což je standartní postup i u pacientek se zcela normálním průběhem těhotenství (dle doporučení ČGPS a porodnic ČR). Za čekání ve FN Motol skutečně nemohu. Zástupkyně farmaceutické firmy pouze přinesla nové žádanky na laboratorní vyšetření, není mojí pacientkou.
V ročním poplatku 600 Kč, je zahrnut jednorázový materiál, komunikace prostřednictvím emailu, vč. konzultací, sdělování výsledků lékařem při abnormálních nálezech, objednávací systém, krevní odběry přímo v ambulanci bez nutnosti odesílání do laboratoře, ultrazvuková vyšetření i v graviditě přímo v ambulanci, včetně specializovaných vyšetření, rovněž zohlednění lokality a dostupnosti ambulance, špičkové přístrojové vybavení a v neposlední řadě i kvalifikace personálu s nejvyšším vzděláním v oboru gynekologie, porodnictví a prenatální diagnostiky, s nejvyššími certifikacemi České gynekologicko-porodnické společnosti a Fetal Medicine Foundation - London (www.gynultrazvuk.cz, www.fetalmedicine.com, www.gynporscan.cz).
Tyto parametry nejsou zohledňovány zdravotními pojišťovnami. Pacientky jsou předem upozorňovány ústně, dále podepisují písemný souhlas s těmito službami. Jsou zde vyšetřovány i pacientky odesílané z jiných zdravotnických zařízení. V mém blízkém okolí (Praha 5) jsou gynekologické ambulance s ročním poplatkem 1000 - 1200 Kč.
Objednávání přesně na čas není možné garantovat v téměř žádné ambulanci. Není uvedeno ani v nabídce služeb, ani ve vnitřním řádu našeho zdravotnického zařízení, se kterým pacientky rovněž dávají písemný souhlas. Bohužel nelze předem předvídat počet pacientek s akutními problémy, které je nezbytné přednostně vyšetřit. V ambulancích, kde je možné využít služeb s objednáním na daný čas se poplatek pohybuje od 3000 Kč do 5000 Kč.
S pozdravem MUDr. Ivana Kučerová

Nemohu jako laik hodnotit paní doktorku po její odborné stránce, podle několika referencí bude asi skutečně dobrá, ale její přístup k pacientovi mě opravdu překvapil. Byla jsem u ní těsně po šestinedělí, čekala jsem více než hodinu, žádného přednostního ošetření jako kojící a dost unavené skoro šestinedělky jsem se nedočkala a dost mě šokovalo, že mě požádala, abych s plačícím dítětem odešla z čekárny se projít. Moje dítě bylo od začátku velmi klidné, ale tak dlouhé čekání by asi nevydrželo žádné. Další návštěvu jsem již měla doprovod, ale paní doktorka nás i přes velmi poklidný rozhovor požádala o ticho. Nevím, zda není zvyklá na děti, ale u gynekologa bych očekávala trochu jiný přístup.

Paní doktorka je sice příjemná, nicméně penízky vidí také ráda. Požaduje roční poplatek 500 Kč a když se v ordinaci objevíte 1x - 2x ročně, vyjde návštěva na 250 Kč, což není úplně málo. Při předepsání pouhé antikoncepce je nutné změřit aspoň krevní tlak, aby nepřišla o zákonný poplatek 30 Kč. Toť má zkušenost a příspěvek do diskuze.

• gynekologie a porodnictví