Zlepšení psychiky a pomoc k otěhotnění.

Dobrý den, paní doktorko.
Nevím, jestli potřebuji nějakou psychologickou pomoc nebo ne, ale ráda bych znala Váš názor. Už skoro tři roky se snažíme o miminko. Byl nám zjištěný problém s neplodností a tak jsme podstoupili pár pokusů umělého oplodnění, ale zatím jsme nebyli úspěšní. Problém, který máme je pouze andrologický, já bych měla mít vše v pořádku.. Jenže můj problém je spíše psychický. Nedokážu se vůbec uvolnit, vypnout hlavu nebo se nějak odreagovat. Vzhledem k tomu, že pracuji jako zdravotní sestra na rizikovém pracovišti, tak mezi pokusy sedím doma a čekám, jak to vše dopadlo. Manžel je mi sice obrovskou oporou, ale většinu času tráví v práci a doma se moc nepotkáme. Nemám se o tom ani s kým pobavit, protože moji známí, kterých ani moc nemám, děti mít zatím ani nechtějí a tak je můj problém ani nezajímá. Od té doby, co náš problém s otěhotněním řešíme mi přijde, že je okolo nás spoustu zlých lidí a nevím, co si s tím počít. Jsem přecitlivělá, věčně kvůli něčemu pláču, ale pořád dokola se snažím nějak uklidnit a věřit. Ale to uklidnění trvá vždycky jenom chvíli. Mohla bych Vás tedy poprosit, jestli byste mi poradila, jak umět vypnou a odreagovat se a nemít v sobě pořád takové napětí, protože věřím, že pokud budu umět být v klidu, určitě nám to konečně pomůže k našemu miminku? Je nějaká metoda, kterou bych mohla doma sama zvládnout? Moc Vám děkuji za Váš čas.

Hezký zbytek dne, Lenka.
Dobrý den Lenko,
píšete, že tři roky řešíte problém s otěhotněním, což se poměrně dlouhá doba, kdy jste vystavena stresu. Navíc vaše povolání je z tohoto hlediska také velice náročné.
Každý z nás má různé copingové mechanismy, které mu pomáhají vyrovnávat se se stresem, bohužel, pokud je zátěž nadměrná, tyto vyrovnávací mechanismy nemusí fungovat. Snažte se dělat co nejvíce věcí, které vám dříve pomáhaly udržet se v dobré psychické pohodě, činností, které vás baví a na které se těšíte. K celkovému uvolnění obvykle velice dobře přispívají různé relaxační techniky (práce s dechem, autogenní tréning, řízené imaginace, progresivní svalová relaxace atd), různé formy meditací či jóga. To jsou všechno metody, které můžete zvládnout doma. Pokud byste chtěla celou situaci probrat a popovídat si, můžete se kdykoliv ozvat.
přeji hezké dny,
S pozdravem, Daniela Voláková