Nesoustředěnost u dcery

dcera 9 let má problémy se soustředěním, které se projevují nejvíce ve škole již od první třídy - špatné známky z nepozornosti, doma, když je v klidu tak chybuje minimálně. (Ve školce prý problémy neměla) Má tiky - záškuby, valení očí, tiky se různě obměňují. Paní učitelka ve škole není moc nakloněna dětem, které jsou pomalejší, nebo se víc ptají - potřebují problém více nebo jinak vysvětlit. Dle paní učitelky dcera problém nemá, spíš mám pocit, že jí má v kolonce hloupá nebo bohém, tiků si prý nevšimla. Dcera paní učitelku vnímá celkem pozitivně, kolektiv ve třídě mají dobrý. Dcera je jinak šikovná, pohybově nadaná, vychází dobře s dětmi. Je ještě hodně "hravá", radši se učí "praxí", ke školnímu učení má negativní postoj. Já přikládám vinu hodně paní učitelce (vytváření soutěživého prostředí - žáci např. neodevzávají vypracované úkoly najednou, ale postupně podle toho, kdo to už má hotové, chybí individuální přístup) a nejraději bych změnila školu, manžel se zase přiklání k tomu, že by dcera měla bojovat a naučit se soustředit, což je asi také díl pravdy. Nevím, zda mám s dcerou navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu (když jsem na internetu viděla ty různé dotazníky apod. trochu mě to vyděsilo) či spíše dětského psychologa, nebo jen trénovat nějaké cviky na soustředění. Děkuji za Váš názor a čas.
no, pravdu máte, řekl bych, oba. Tatínek má pravdu v tom, že se dcera bude muset naučit vyrovnávat se stresem a soutěživým prostředím. Vy máte pravdu v tom, že tím hlavním, kdo by jí v tom měl ve škole pomáhat, je paní učitelka, která musí mít Vaši důvěru. Pokud ji nemáte, možná by nebylo od věci změnit školu. Já bych Vám nejprve ale asi také doporučil Pedagogicko psychologickou poradnu. Zjistili byste jednoduše, jestli nemá v něčem paní učitelka na dceru vysoké nároky, můžete například objevit některou specifickou poruchu učení, již by paní učitelka musela respektovat a "zvolnit ." Co se týká tiků a záškubů, těžko říci, co všechno za nimi může stát. Jsou lidé, které to v určité míře provází celý život, jindy jsou jen přechodné. Zkuste je zatím brát jako signalizaci míry stresu, která dcera prožívá a pracujte na tom, aby ho bylo co nejméně. Vše, u čeho se cítí dobře, klidně je pro ni přínosné, můžete podle toho třeba vymyslet nějaké zajímavé volnočasové aktivity.
Dotazníků se nijak nebojte, uvidíte, že lidé v PPP umí s dětmi pracovat dobře a dceru vyšetření bude bavit ;)
Martin Z.

Obdobné otázky