3,5 letý syn má velké návaly vzteku a ubližuje nám

chtěla bych se zeptat na chování mého 3,5 letého syna. Poslední týden je neskutečně vzdorovitý a začal nám ubližovat kdykoliv mu něco zakážeme. Naposledy jsem se snažila vysadit noční pití (domnívám se, že už to není v jeho věku potřeba). Večer se vždycky domluvíme, že bude mít jedno mléko k dispozici přes noc, ale víc ne. Bohužel jakmile mléko vypije a probudí se znovu během noci (většinou k ránu), opětovně vyžaduje mléko a když ho nedostane, začne se neskutečně vztekat a ubližovat mi (kousat, bouchat, škrábat). Tímpádem se ani jeden z nás nevyspí a podle toho taky vypadá každý další den. Chtěla jsem se zeptat jestli je takováto míra ubližování normální nebo už by se měla řešit odborně? Mám mu tedy v tomto ustoupit? Byl teď dlouho nemocný (2x antibiotika během 2 měsíců), tak nevím jestli to může mít i souvislost. Snažím se mu vždy vysvětlit, že se tohle nedělá, ale má to jen krátkodobý efekt.
Ubližování je dá se říci pokaždé, když mu někdo něco zakáže (minimálně se po nás ožene). Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, velký vzdorovitost je v tomto věku poměrně častá. Syn se bohužel bude muset naučit respektovat, že jsou rozhodnutí, která nemůže ovlivnit. Zkuste více rozlišovat (aby to zřetelněji rozlišil) v čem s vámi může diskutovat a prosazovat si svůj názor a v čem nikoliv. V případech, kdy rozhodujete vy, trvejte na tom, že vaše rozhodnutí nezmění a nemá smysl se s vámi dohadovat. Pokud se situace nebude lepšit, asi by bylo fajn využít odbornou pomoc, většinou se tato situace dá řešit změnami v přístupu rodičů. Zkuste to probrat i s tatínkem, abyste mohli lépe sjednotit své chování a syn se v něm lépe vyznal.
Martin Z.

Obdobné otázky