Životní změny

Expert Petra Nevtípilová • 15. září 2021 • Komentáře:

Životní změny jsou nutným předpokladem k osobnostnímu rozvoji člověka. Někdy toužíme po změně v konkrétní oblasti, dlouho nad ní přemýšlíme a přejeme si, aby v té dané oblasti našeho života nastalo zlepšení. A nejlépe hned.

Pak, když se konečně příležitost ke změně naskytne nebo jsme přesvědčeni, že jsme se pro ni rozhodli, dojde často k tomu, že si to jednoduše rozmyslíme. Začneme sami sebe vnitřně přesvědčovat, proč právě teď není vhodná chvíle jít vpřed, posunout se v dané oblasti. A pak? Pak se stane jediné. Odložíme změnu na jindy, dále jsme ale nespokojeni a nastává stagnace. Až jednou... možná..

Co nás vede k útěku před změnou a z jakého důvodu preferujeme v tomto okamžiku stažení se zpět do své nespokojenosti? Jednoduché, zvítězil strach. Strach vystoupit z vlastní bubliny, která je pro nás komfortní. I přesto, že jsme v ní nespokojeni, dává nám jakousi jistotu, kterou již známe. Učinit změnu znamená pravý opak, jít do neznáma potažmo do nejistoty.

Strach v jeho různých podobách, který zjišťuji v takovýchto situacích u svých klientů:

- Strach ze selhání

- Strach z neúspěchu

- Strach z vlastního zklamaní

- Strach z hodnocení druhými

- Strach z neznáma a nejistoty

- Strach z emocionální bolesti v souvislosti se změnou

- Strach z nenaplnění očekávání druhých atd.

Mé doporučení je: Najděte v sobě odvahu překonávat strach ze změn i neznáma a přijměte bolest, která se v souvislosti s nimi může objevit. Díky změně můžou přijít věci, které nečekáte, které nemusí být příjemné, můžou bolet, budete plakat, pocítíte bezmoc a budete pravděpodobně prožívat mnoho dalších negativních pocitů. Ráda bych podotkla, že to vše výše uvedené a mnohem víc je v souvislosti s životními změnami v pořádku a přirozené.

Když odvahu najdete a vše výše uvedené přijmete, tehdy jste připraveni na změnu. Najdete v ní pak smysl a uvidíte novou cestu. A už před ní necouvnete zpět. Odměnou bude dosažení klidu a pocitu spokojenosti v dané oblasti. Rozhodnout se pro změnu je nesnadné a cesta je mnohdy dlouhá, plná překážek. Stane se, že mnohé ztratíte, ale víc získáte. Hodně odvahy, pevné vůle a trpělivosti na Vaší cestě ke změnám, ať to bude těžké jakkoliv. Přijdou okamžiky, kdy budete mít chuť to vzdát, ale vydržte a nevzdávejte to. Změna je jedinou životní konstantou a jen díky ní se osobnostně „vyrostete“. Stojí to za to, Vy sami za to stojíte.

Mgr. Petra Nevtípilová

Brno, Masarykova 37