Chirurg Více

Frýdlant nad Ostravicí 1 adresa

Chirurgická a úrazová ambulance s.r.o.
Nádražní 131, Frýdlant nad Ostravicí

Přijímám: dospělí, děti jakéhokoliv věku

Zobrazit ostatní profily chirurgů v okolí

4 roky v nemocnici v Českém Těšíně, pak 33 let praxe v nemocnici ve Frýdku-Místku, od 2017 ambulantní praxe ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Léčené nemoci

Umístění: Chirurgická a úrazová ambulance s.r.o. Jiný

Arogantní doktor, u hnisavé rány ukončí bezproblému léčbu..

4 odpovědí poskytnutých lékařem na otázky pacientů na ZnamyLekar.cz

v dubnu 2019 (33 let) jsem podstoupil laparoskopickou operaci levostranné, jednostranné tříselné kýly (TAPP, fixation free). Kýlu jsem měl cca 6 let, až do cca února 2019 bez bolestí, bez potíží.
Zhruba 1 měsíc po operaci začaly trávící potíže v podobě zvětšeného břicha, špatného odchodu plynů, obtížnějšího vyprazdňování. Zároveň přetrvávaly bolesti v místě kýly (v zevním anulu vlevo).

V červnu 2019 jsem se obrátil na jinou chirurgickou ambulanci. Při US vyšetření zobrazena přechodná invaginace (intususcepce) střeva se spontánní desinvaginací, ale bez recidivy kýly. Potíže přetrvávaly nadále, v srpnu 2019 CT vyšetření, kde se invaginace zobrazila znova. V září 2019 jsem proto podstoupil laparoskopickou revizi, kdy byla provedena desinvaginace, nalezeny dilatované tenké kličky v levém mezogastriu, dále několik úseků jejuna se ztluštělou stěnou. Odebral se vzorek s nálezem reaktivní změny. Operované tříslo po kýle se při této revizi údajně zdálo být v pořádku, síťka prorostlá, bez recidivy, bez srůstů.

Lékaři usuzovali na Crohnovu nemoc, která se nakonec nepotvrdila (neodpovídají laboratorní výsledky, opakovaně negativní calprotectin aj.). Zároveň byla zjištěna celiakie z krevního testu, následně (11/2019) i z gastroskopie.

Hypotéza lékařů tedy byla ta, že operace kýly "nastartovala" či zintenzivnila celiakii, která pak způsobila invaginace a gastro problémy.

Nicméně potíže se i přes přísnou 6měsíční bezlepkovou dietu a další opatření (probiotika, Hylak, Simethicon, vynechání laktózy, dobrý pitný režim, sport atd.) neupravily, spíše se zhoršují - krom zvětšeného břicha, omezeného odchodu plynů, nadýmání, se občas dostavují bolestivé křeče v břiše, malátnost, stavy připomínající střevní obstrukci, poruchu pasáže, hubnutí. Přetrvává i bolestivost operovaného třísla, zvláště po fyzické námaze.

Můj gastroenterolog tedy znovu zvažuje, zda se nejedná spíše o komplikaci způsobenou operací kýly, kterou vše vypuklo.
Protože mi potíže dost a dlouhodobě komplikují život, rozhodl jsem se věc nezávisle konzultovat s jiným, nezávislým chirurgem z okolí.

Vím, že je to možná trochu složitější případ, proto pochopím, pokud se jím nebudete chtít zabývat. I tak budu vděčný za jakékoli doporučení, radu.

Je pravděpodobné , že přechodné invaginace dále pokračují a opakují se, odpovídají tomu i potíže , které udáváte. Pokud lékaři provedli prostou desinvaginaci na Vaší situaci to nic nezměnilo.
Nejprve zjistěte, zda kromě desinvaginace ještě byl připojen nějaký zákrok, pokud ne je na místě chirurgické řešení (plikace ev. resekce střeva).
Souvislost s operací kýly je nepravděpodobná, naprosto spekulativní.

MUDr. Alois Hájek

Dobrý den, jsem týden po plastice nehtového lůžka a beru penicilin na angínu. Okolo stehů se mi začal dělat hnis a chci se zeptat jestli je dobře když vytéká nebo bych měla radši zajít k doktorovi.
Děkuji za odpověď

Záleží též na bolestivosti a zarudnutím okolí , laik někdy považuje za hnis i tkáňovou tekutinu, která se může po zákroku ještě objevovat. Pokud se nezvětšuje bolest a zarudnutí můžete zkusit koupele v heřmánku či řepíku a při nezlepšení navštívit lékaře.