Svalové záškuby

2 Počet odpovědí:
Dobrý den pane Doktore, měl bych na Vás otázku. Je to cca 2 roky, co mi začali problémy se zaškuby. Záškuby probíhaly v nohách, na jazyku, trupu, rukách a všude po těle. Po cca pul roce jsem šel na emg do Rychnova, kde mi bylo řečeno, že emg je čisté a po kontrole neurologem mi bylo řečeno že mám syndrom benigních fascikulací. Po nějakém čase se mě záškuby opět vrátili. Nyní mě bolí i lopatka na ravé části těla, občas citím tlak do loktu, zatuhlé svaly a když hybu prsty, příjde mi, že jsou malíček,prsteník a ukazovák takový zatuhlý, (při pohybu pocit jak když jsou oteklé) ruka mě pobolívá a je zatuhlá celá... občas mi i přijde jakoby unavená celá. Je to ona svalová slabost u ALS? Bojím se nemoci ALS. je možné tuto nemoc mít? když jsem měl před cca 3/4 rokem čisté emg? Někde jsem četl, že byli i případy s als, kdy emg bylo čisté. Co se vyšetřuje pomocí emg? Co si myslíte o ruce a svalové slabosti? Děkuji Petr, 32 let.
Dobrý den, syndrom benigních fascikulací opravdu občas vídáváme, diagnostika je podle EMG, kde se právě vyloučí závažnější postižení, jako je třeba ALS, myopatie, myotonie, neuropatie apod. Vy ale popisujete potíže spíše ještě různorodějšího charakteru, jako svalové a kloubní ztuhlosti, kloubní a páteřové bolesti, spíše bych doporučoval ještě i revmatologické vyšetření, dle vašeho popisu to nejsou typické příznaky pro ALS, jehož diagnostika vzhledem k poměrně rychlé progresi obvykle nečiní obtíže. U ALS, kterážto je nemocí míšního motoneuronu, nejsou tedy vyjádřeny sensitivní příznaky - poruchy citlivosti, brnění. V rámci dif. dg. se většinou vyšetřuje ještě krční mícha pomocí MR a někdy se vylučuje třeba zánětlivá příčina vyšetřením mozkomíšního moku - lumbální punkce. Rozhodně po dvouletém trvání příznaků u ALS už by onemocnění rozpoznal zřejmě i laik. Na svalové problémy a křeče zkuste kromě magnesia i vitaminy skupiny B, mám dobré zkušenosti s Revitanervem, někdy pomohou i menší dávky antidepresiv skupiny SSRI tím, že sníží nervosvalovou dráždivost, je potřeba léčbu vyzkoušet. S pozdravem ML.