Bolesti prstů, tlak v prstech na noze a bolest v noze na patě připomínajícií zvrtnutý kotník...

Zdravím. Mám diabetes 1. stupně už od roku 1998. Vše jsem měl v pořádku i výsledky glykemie i když někdy byli zvýšené cca kolem 6,0. Poslední 2 roky jsem měl trošku komplikace s pravou nohou, bolest malíčku..bral jsem Biston ale to polevilo. A ted je to rok a půl co se ozvalal bolest, spíše tlak než samotná bolest a to u prstů na noze (je to tlak uvnitř prstů) kromě palce a ted do toho už i bolest jako kdybych měl vymknutý kotník, abych to tak přirovnal. Ty prty bolí spíše na pravé noze, stejně jako ta zadníčást nohy kolem kotníku. Ale bolest (tlak uvnitř prstů) i v levé. Začlo mi to pernamentně před třemi týdny. Obvodní doktor, chirurg, vše prohmatal, nic zarudlého, nic oteklého, žíli v pořádku apod tak mi dal na uklidnění injekce do těch míst...nepomohlo to..tlak v prstech a bolest v zadní části nohy je stálá, nepravidelná. Poslední měsíc a půl jsem měl docela hodně zvýšený cukr, ale vše už je zas v pořádku...Biston už neberu, protože nepomáhá...zřídka někdy bolest vystřelí do zadní časti nohy ke kolenům...Hodně jasem četl o diabetické neuropatii, ale mám úplně jiné příznaky, žádné bodání, mravenčení apod. Sám nevím zda jít i za neurologem, či ortoped, ale se vším můžu normálně hýbat a vše cítím, či jestli to není druh revma, artrídy. špatná obuv apod.?..Myslím že i rentgen by nic neodhalil.. tlak v prstech, bolest a a bolest jako když bych si vymknul kotník
Dobrý den, ve vašem případě bych určitě informovala o potížích s bolestmi prstů nohou diabetologa. Ten by měl rozhodnout, zda by nebylo vhodné doplnit neurologické vyšetření k vyloučení diabetické neuropatie. Myslím si, že by to při vaši diagnóze DM 1. typu bylo na místě. Je možné samozřejmě doplnit i vyšetření ortopedem.
S pozdravem MUDr. Martina Honková

Dobrý den, děkuji za dotaz. Podle toho, jak své potíže popisujete, by se skutečně s největší pravděpodobností mělo jednat o diabetickou neuropatii, protože spektrum příznaků je velmi široké a u každého pacienta odlišné, od pocitu tlaku, pálení, mravenčení, brnění až k poruchám vnímání chladu, tepla atd. V prvé řadě bych se obrátil na vašeho ošetřujícího diabetologa, případně navštívil neurologickou ambulanci. S úctou Tomáš Edelsberger

Obdobné otázky